Svetlíky

Na presvetlenie priemyselných, skladovacích, predajných či športových hál, autosalónov a autoservisov sú veľmi vhodné strešné hrebeňové svetlíky. Svetlíky zaisťujú dostatok denného svetla a úsporu energie na osvetlenie vnútorného priestoru montovanej haly. Tvar môže byť oblúkový, sedlový či pultový.

Konštrukcia hrebeňového svetlíka 

Obruba hrebeňového svetlíka je vyrobená z oceľového pozinkovaného plechu a je kotvená pozinkovanými skrutkami do nosnej oceľovej konštrukcie strechy montovanej haly. Z vonkajšej strany je konštrukcia zateplená minerálnou vlnou s hrúbkou 8 mm, a tá je prekrytá pozinkovaným plechom s hrúbkou 0,63 mm.

Tvary hrebeňových svetlíkov:

  • oblúkové (najčastejšie využívané),
  • sedlové,
  • pultové.

Samotná oblúková konštrukcia hrebeňového svetlíka je hliníková z uzavretého profilu v prírodnom prevedení alebo oceľová opatrená povrchovou úpravou (je možný náter alebo zinkovanie). 

Opláštenie svetlíka

Pre presvetlenie oblúkového svetlíka sa používajú polykarbonátové dosky Lexan s hrúbkou 16 mm v opálovom zafarbení (U = 1,86 W/m2K), ktoré sa ku konštrukcii hrebeňového svetlíku prichytávajú pomocou hliníkových prítlačných líšt s profilovým gumovým tesnením. Polykarbonátové dosky sú opatrené z oboch strán ochrannou vrstvou proti UV žiareniu.

Ventilácia svetlíka

Pre montované haly sú najvýhodnejšie svetlíky s ventilačnými krídlami, ktoré zaisťujú potrebné vetranie vnútorných priestorov haly. Ventilačné krídla bývajú v rozmere 2 x 2 m. Pre ľahkú manipuláciu sa ponúka možnosť elektrického ovládania ventilačných krídiel pomocou motoru 230 V so zdvihom 300 - 500 mm. Motory sú napojené na ovládaciu centrálu cez termostat a detektor vietor/dážď a bývajú nainštalované cez konzoly k vetracím krídlam. Pre klasické mechanické ovládanie sa dodáva spínač.
top