Oceľ

Pre svoju pevnosť je oceľ vhodná ako pre menšie, tak i veľkorozpočtové stavby, napr. sklady, obchodné centrá či kancelárske priestory. Oceľ je najpoužívanejší a najvšestrannejší stavebný materiál vôbec. Presadzuje sa stále viac vďaka svojej všestrannosti, inovatívnosti, nevyčerpateľnosti a recyklovateľnosti.

MONT-KOVO odoberá oceľové prvky od českých dodávateľov, ktorí pôsobia na trhu s hutným materiálom už mnoho rokov. Pre každú realizáciu stavby je našim statikom navrhnutá čo najekonomickejšia konštrukcia, aby sa zbytočne nepredražovala príslušná stavba pri zachovaní potrebných parametrov pre stabilitu. Ponúkame možnosť prezretia projektu pred samotnou realizáciou vďaka modernému programu 3D TEKLA STRUCTURES, v ktorom modeluje náš projektant a umožňuje tak nahliadnuť na všetky detaily. Vďaka tejto vyspelej technológii je zaručená bezchybná výroba a maximálna presnosť.

Výroba ocele

Oceľ je zliatina železa, uhlíku a doplňujúcich prvkov (mangán, kremík, fosfor, síra, meď, chróm a nikel). Základom je surové železo, ktoré sa vyrába vo vysokých peciach redukciou oxidov železa v železnej rude. Vo vysokých peciach je tavená železná ruda, koks a vápenec. Následne sa z pece odoberá železo a struska. Tekutý kov sa preváža do oceliarní, kde sa vyrába oceľ odstraňovaním uhlíku zo surového železa a odstraňovaním prímesí surového železa tzv. skujňovaním alebo okysličovaním. Bežná oceľ sa vyrába tak, že surové roztavené železo sa prefukuje prúdom čistého kyslíku a tým sa okysličuje. Ušľachtilá oceľ sa skujňuje v elektrických peciach.

Najväčší svetoví výrobcovia ocele

  1. Čína 44,3%
  2. Európska Únia 12,2 % (z toho 1. miesto Nemecko, ČR cca 30. miesto)
  3. Japonsko 7,8%

Najväčšie spoločnosti vyrábajúce oceľ

  1. ArcelorMittal
  2. Nippon Steel
  3. Hebei Steel
  4. Baosteel
  5. POSCO
top