Úvodná stránka - Ako staviame - Materiály - Sekčné vráta

Sekčné vráta

Sekčné priemyselné vráta sú najvhodnejším riešením pre pohodlnú, bezpečnú a efektívnu prevádzku v montovaných skladoch, výrobných halách, autosalónoch, servisoch apod. Vráta sa ponúkajú vo viacerých typoch konštrukcií s rôznymi pohonmi, s možnosťou presklenia a s neprebernom množstve dizajnov.

Priemyselné sekčné vráta ponúkajú široké množstvo špecifikácií a sú tak ľahko prispôsobiteľné ku každej montovanej hale s ľubovoľným využitím. Jednotlivé lamely môžu byť dodané v rôznych profiláciách a s možnosťou presvetlenia. Ponúka sa tak niekoľko druhov pohonov a spôsobov ovládania. Okrem štandardnej farby je možné za príplatok vyrobiť vráta v rôznych dekoroch a v akejkoľvek farbe podľa vzorkovníku RAL. Farbu sekčných vrát je vhodné zjednotiť do rovnakého odtieňa ako okná a dvere v hale. 

Najčastejšie a najpoužívanejšie sú sekčné vráta s elektrickým pohonom o rozmere 3 x 3 m či 4 x 4 m (š/v), čo zaisťuje ľahký a bezpečný prejazd do montovanej haly. Veľkou výhodou sekčných vrát sú minimálne nároky na priestor, vráta zachádzajú pod strop, zostávajú kolmo u steny alebo kopírujú sklon strechy. Systém je nainštalovaný za stavebným otvorom a umožňuje využívať pre prejazd celú šírku i výšku otvoru.

Technické parametre sekčných vrát:

 • Rozmer: šířka: 2,5 - 7 m/výška: 2,2 - 5,5 m
 • Tepelná izolácia: U=1,26 W/m2K
 • Zvuková izolácia: 23 dB
 • Odolnosť proti zaťaženiu vetrom:: trieda 2 -3
 • Hmotnosť vrátového krídla: 15 kg/m2
 • Hrúbka oceľových lamiel: 40 mm

 

ŠTANDARDNÉ FARBY SEKČNÝCH VRÁT

Barvy sekčních vrat - montované haly 

Konštrukčné riešenie sekčných vrát 

1. Vrátové krídlo

Vrátové krídlo sa skladá zo zateplených lamiel vyplnených RUR penou v hrúbke 40 mm (U = 1,26 W/m2K) z vonkajších strán krytou oceľovým plechom s hrúbkou 0,5 mm. Plech je chránený vrstvou zinku, polyesterovým nástrekom a ochranným náterom. Jednotlivé lamely sú vysoké 500 - 610 mm a zapadajú vzájomne do seba cez zámok, čo zaisťuje dostatočnú bezpečnosť. Vráta sa utesňujú po stranách, na podlahe a v nadpraží gumovým tesnením v hliníkovej lište. Lamely sú dodávané v štyroch typoch:

Sekční vrata - profil - haly

Sekčné vráta je možné presvetliť hliníkovými presvetľovacími lamelami alebo plastovými presvetľovacími plexi okienkami, ktoré sú zabudované priamo do lamiel sekčných vrát. Presvetlenie sa ponúka v rôznych veľkostiach a tvaroch.

2. Vodiace lišty

Vodiace lišty sú uchytené ku stropu a slúžia ako koľaje pre otvorenie sekčných vrát, ktoré sa za nadpražím zalamujú po smere stropu haly. Konštrukcia pre vodiace lišty sa pre priemyselné haly ponúka so zvýšeným kovaním s výškou nadpražia od 500 mm. Pre vysoké haly sa používa iba vertikálne kovanie, ktoré sa upevňuje na bočnú stenu haly nad vrátami (vráta sa nezalamujú do horizontálnej polohy).

3. Hriadeľ s torznými pružinami

Torzné pružiny nadľahčujú sekčné vráta pri otváraní či zatváraní pomocou oceľových lán, súčasťou vrát je poistka proti pretrhnutiu lana či pružiny. Zostava torzných pružín v kombinácii s lanovými bubnami zaisťuje ľahkú manipuláciu s vyváženým vrátovým krídlom. Špeciálna povrchová úprava torzných pružín brokovaním zaručí dlhšiu životnosť vrát. 

Pohon sekčných vrát 

Pohony vrát sú volené podľa veľkosti vrát a náročnosti prevádzky. V montovaných halách je najpoužívanejší pohon s určení do vyšších záťaží. Sekčné vráta sú vybavené bezpečnostnými prvkami zabraňujúcimi pádu vrát pri poškodení pružiny či lana.

Ovládanie sekčných vrát:                                      

 • tTlačidlom "Mŕtvy muž" - OTVORIŤ - STOP - ZATVORIŤ (funkcia otvoriť - stlačiť, funkcia stop - stlačiť, funkcia zatvoriť - tlačidlo držať).
 • Externé tlačidlo s možnosťou uzamknutia kľúčom.
 • Impulzné tlačidlo - rovnaké ako "Mŕtvy muž", ale pre zatváranie stačí stlačiť. Navyše zahŕňa spínač pre čiastočné otvorenie.
 • Diaľkové ovládanie - komfortné ovládanie diaľkovými ovládačmi.
 • Kľúčový spínač - pootočením kľúčika sa dáva impulz pre otvorenie či zatvorenie vrát.
 • Ťahový spínač - je umiestnený na oceľových konzoliach 2,5 m dlhých a umožňuje šoférovi pohodlné ovládanie.
 • Indukčná slučka - je inštalovaná do podlahy pred vráta a pri príjazde auta pred vráta sa vráta aktivujú a otvoria/zatvoria.
 • Ručné ovládanie sekčných vrát - pomocou lana, reťaze.

Vráta možno tiež doplniť bezpečnostnou optozávorou (chráni pred kontaktom prekážky s vrátovým krídlom) a istením spodnej hrany - optická spínacia lišta (zabezpečuje zastavenie vrátového krídla pri kontakte s prekážkou a jej následné uvoľnenie). 

Ďalšie typy vrát 

Protiprievanové clony

Pruhové závesy z priehľadného plastu sú najpoužívanejšou prievanovou clonou zabraňujúcou úniku tepla z budovy počas prekládky tovaru. Závesy sa umiestňujú do vstupných vrátových otvorov.

Kyvné vráta

Dvojkrídlové kyvné vráta umožňujú rýchly prejazd vysokozdvižných vozíkov bez ručnej manipulácie s vrátami. Umiestňujú sa do hál pre oddelenie teplotne odlišných pracovných prostredí, dielní, prevádzok, nadväzujúcich hál, poprípade ako doplnok vjazdových vrát.

Rýchlo navíjajúce sa vráta

Rýchle a priesvitné vráta sú obľúbené svojou rýchlosťou a bezpečnosťou. Zabraňujú stratám tepla v hale a rovnako tlmia hluk. Štandardne sú dodávané v 13 farbách, priesvitné, plné i farebne kombinované. Vráta sú riadené nemeckým pohonom s rýchlosťou otvárania 1m/s. Vráta sú ovládané tlačidlom, diaľkovo, indukčnou slučkou či radarovým detektorom.

 

top